Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier - White
SAVE£80
- Manufacturer Guarantee: 1 year
- EAN: 622356281089
SAVE£80
The Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier in White is a powerful and efficient way to improve the air quality in your home. With its innovative NeverChange5 technology, this air purifier eliminates the need for filter replacements, saving you time and money.
Key Features:
- NeverChange5 technology eliminates the need for filter replacements
- HEPA filtration captures 99.97% of dust, pollen, pet dander, and other airborne particles
- Compact design is perfect for any room in your home
- Whisper-quiet operation for minimal disruption
- Three fan speeds to customize air purification levels
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356281089 |
| Model Number | HP150UK |
| Key Feature 2 | Anti-Odour |
| Key Feature 1 | Clean Sense IQ technology |
| Key Feature 3 | 60sqm coverage |
| Features | Clean Sense IQ technology, Anti-Odour, 60sqm coverage |
| Depth | 26.6 cm |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 38.5cm x 23.7cm x 26.6cm |
| Height | 38.5 cm |
| Colour Group | White |
| Product Range | Air Purifiers |
| Width | 23.7 cm |
| Power Consumption | 26 W |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Shipping Height | 56 cm |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Weight | 3.32 kg |
| Shipping Weight | 4.84 kg |
| Shipping Width | 28 cm |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Expired Status | No |
