Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine
- Energy Rating: A
- Manufacturer Guarantee: 5 years
- EAN: 8690842677502
The Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated RecycledTub Washing Machine is a high-quality, energy-efficient appliance designed to make laundry day a breeze. With a spacious 8kg capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washing machine can handle large loads of laundry with ease. The RecycledTub feature ensures that water is used efficiently, saving you money on your utility bills while also being environmentally friendly.
- 8kg capacity
- 1400 RPM spin speed
- RecycledTub technology for efficient water usage
- Energy-efficient design
- Integrated design for seamless installation
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Quiet operation for minimal disruption
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842677502 |
| Model Number | LWI284420 |
| Installation Type | Built In |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh |
| Depth | 55 cm |
| Door Opening Angle | 150° |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Control Type | Dial |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
| Height | 82 cm |
| Energy Rating | A |
| Product Range | Integrated Washing Machines |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLWI284420_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Display Screen Type | LED |
| Width | 60 cm |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 68 dB |
| Spin Performance Class | B |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Height | 87 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Wi-Fi | Yes |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Water Supply | cold |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Expired Status | No |


