Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV
- Energy Rating: F
- Manufacturer Guarantee: 5 years
- EAN: 4548736159785
The Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience. With its OLED display technology, this TV produces deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast for lifelike images.
Key features of the Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV include:
- 4K resolution for crystal-clear detail and sharpness
- OLED display technology for deep blacks and vibrant colors
- High Dynamic Range (HDR) compatibility for enhanced contrast and brightness
- Acoustic Surface Audio technology for immersive sound directly from the screen
- Android TV platform for access to a wide range of apps and streaming services
- Built-in Google Assistant for hands-free voice control
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736159785 |
| Model Number | K55XR80PU |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Key Feature 2 | Smart features |
| Key Feature 1 | Bright OLED picture |
| Enhanced Refresh Rate | 120Hz |
| Key Feature 3 | The screen is the speaker |
| Features | Bright OLED picture, Smart features, The screen is the speaker |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Depth | 24.8 cm |
| DLNA Certified | No |
| Colour | Black |
| Bluetooth | Yes |
| Backlight Technology | OLED |
| Product Dimensions | 73.2cm x 122.3cm x 24.8cm |
| Height | 73.2 cm |
| Colour Group | Black |
| Energy Rating | F |
| Product Range | 55 to 64 inch OLED Full HD Televisions |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SONK55XR80PU_psti" target="_blank">Download certificate</a>, </p> |
| HDMI | Yes |
| Headphone | No |
| Width | 122.3 cm |
| Operating System | |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W + 10W |
| Shipping Depth | 18 cm |
| Speakers | On the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen! |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Height | 84.1 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| TV Services | BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify |
| Wi-Fi | Yes |
| VA & Streaming Apps | Alexa, Google Assistant, Google Play Store, Siri |
| Weight | 18 kg |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 135.9 cm |
| Wireless LAN | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Expired Status | No |


