Ninja MC1001UK 42cm Multi-Cooker - Blue
- Manufacturer Guarantee: 1 year
- EAN: 622356266277
The Ninja MC1001UK 42cm Multi-Cooker in Blue is a versatile kitchen appliance that allows you to cook a wide variety of dishes with ease. With its large 6.5L capacity, you can easily prepare meals for the whole family. The multi-cooker features 15 different cooking functions, including pressure cooking, slow cooking, steaming, and more, giving you plenty of options for meal preparation. The digital control panel makes it easy to select the desired cooking function and adjust the time and temperature settings. The multi-cooker also has a keep warm function to ensure your food stays hot until you're ready to serve.
- Large 6.5L capacity
- 15 cooking functions
- Digital control panel
- Keep warm function
- Blue color
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356266277 |
| Model Number | MC1001UK |
| Key Feature 2 | 5x more powerful than conventional slow cookers |
| Key Feature 1 | 8 cooking functions |
| Keep Warm Function | Yes |
| Material | Ceramic |
| Functions | Slow Cook, Sear/Saut?, Steam, Braise, Simmer, Bake, Prove, Keep Warm |
| Key Feature 4 | 8L capacity |
| Key Feature 3 | Triple Fusion Heat |
| Features | 8 cooking functions, 5x more powerful than conventional slow cookers, Triple Fusion Heat, 8L capacity |
| Depth | 29 cm |
| Colour | Blue |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Product Dimensions | 28cm x 42cm x 29cm |
| Height | 28 cm |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Slow Cookers |
| Display Screen Type | LCD |
| Width | 42 cm |
| Safety Features | Auto Shut Off |
| Product Type | Slow Cooker/Multi-cooker |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Depth | 32.6 cm |
| Shipping Height | 39.6 cm |
| Timer | Yes - Digital |
| Weight | 6 kg |
| Shipping Weight | 8.8 kg |
| Shipping Width | 52.4 cm |
| Is Soft Bundle | No |
| Is On Display | false |
| Expired Status | No |
